Az Újvidéki katolikus katedrális  - a Mária neve római katolikus templom


A „Mária Neve” római katolikus templom (más néven a Katedrális) neogótikus stílusban épült 1893 ban. A Szabadság téren jelentős helyet foglal el, pontosan ott, ahol a 18. század elején a régebbi templomok álltak. A felkelés (1849) idején a templom kigyulladt, majd a konfliktus után a katolikus közösség megkezdte a felújítást. Ez a templom 1864-ben állandó székesegyházzá vált. A 19. század végére Újvidék katolikus közössége úgy döntött, hogy új reprezentatív templomot épít. 1891-ben a régi katolikus templomot lerombolták, és elkezdték az új templom falazását Georg Molnar ''baumeister'' tervei szerint. Háromhajós bazilikát épített 73 méter magas toronnyal, ami a város legmagasabb templomává teszi. Belül négy oltár található, a főoltárt tiroli metszetek díszítik. Az ablakokba Budapestről származó festett üvegek vannak beágyazva, amelyek bibliai motívumokat, valamint a híres újvidéki katolikus családok hírnökeit ábrázolják. Ez a templom koncertteremként is szolgál, különösen az orgonakoncertek számára, mivel van egy 1895-ből származó orgona. Az 1904-es tűzvész után a templomot felújították; a tetőt hatszögletű zománcozott lemezekkel díszítették. A kórus alatti alkóvban található Molnár György mellszobra. A legutóbbi felújítás kiemeli a sárga téglát, amelyből a templom készült, de különleges fény segítségével, amely megvilágítja a falakat, és Újvidék legfelismerhetőbb épületévé teszi. 

A város már három évszázada, azaz amióta Novi Sad /Újvidék/ Neusatz néven létezik, a benne élő számos nemzet sokszínű és gazdag kulturális örökségének színtere. Az elmúlt évszázadok során létrejött anyagi és szellemi kulturális örökség az alapja a tudományos és kulturális intézmények interaktív hálózatának, amely Újvidéket napjainkban a kultúrák és a különböző identitások aktív találkozásának terévé teszi. 


Városmagját barokk, neoreneszánsz, klasszicista és Bauhaus épületek, valamint számos egyházi épület jellemzi. Újvidék Szerbia egyik etnikailag legváltozatosabb régiójának fővárosa, amely az évszázadok során olyan népcsoportoknak adott otthont, mint a szerbek, magyarok, horvátok, szlovákok és románok. A szakértők úgy vélik, hogy a várost először szerbek alapították, akiktől megtagadták, hogy szabadon gyakorolhassák ortodox hitüket. Ma már hat hivatalos nyelve van, és az istentiszteleti helyek sokaságának ad otthont - a főtéren büszkén álló neogótikus katolikus templom, a rózsaszínű ortodox püspöki palota és az Újvidéki Zsinagóga. 


A Vajdasági Múzeum becslések szerint 400 000 tárgyi emléket őriz, amelyek a kőkorszakig visszamenőleg 70 000 év életét ölelik fel ezen a területen - különösen büszke lehet néhány római kori sisakra, amelyeket a közeli Šid város mellett találtak. 

A látogatóknak nem szabad kihagyniuk a Petrovaradini erődet, amelynek építése 88 évig tartott a tizennyolcadik században, és a lenyűgöző 16 km-es alagúthálózatot, amelyböl több mint 900 metert meg lehet látogatni. 


2000 óta az ikonikus EXIT Fesztivál Európa egyik legnagyobb és legjobb zenei fesztiváljává nőtte ki magát. Az egykor szerény, néhány zenekart felvonultató fesztiválon az elmúlt években 60 országból több mint 200 000 fiatal érkezett évente Újvidék Petrovaradin erődjébe, hogy megismerkedjen a világ legjobb nemzetközi előadóival. David Guetta, Fat Boy Slim, Massive Attack, Missy Eliot, The Sex Pistols, The Prodigy, Madness, Lilly Alen, Placebo és sokan mások léptek fel az évek során a hatalmas közönség előtt. 

Forrás: Újvidéki Turisztikai Szervezet